Kalenteri  –––––   joulukuu 2020

matiketopelasu

30.12.

1.12.

2.12.

3.12.

4.12.

5.12.

6.12.

7.12.

8.12.

9.12.

10.12.

11.12.

12.12.

13.12.

14.12.

15.12.

16.12.

17.12.

18.12.

19.12.

20.12.

21.12.

22.12.

23.12.

24.12.

25.12.

26.12.

27.12.

28.12.

29.12.

30.12.

31.12.

1.12.

2.12.

3.12.

4.12.

5.12.

6.12.

7.12.

8.12.

9.12.

10.12.

Hae sivustolta

–––––

Aiemmat konsertit

26.11.

klo 19:00

Elämästä ja kuolemasta – Of Life And Of Death

Daniela Musca, kapellimestari
Johannes Martin Kränzle, baritoni

Madetojan sali

Kausikonsertti

19.11.

klo 19:00

Metrotunneleista maalaistansseihin – From The Underground To The Rural Dance

Mihhail Gerts, kapellimestari
Igor Eliseev, kontrabasso

Madetojan sali

Kausikonsertti

14.11.

klo 16:00

SYYSFESTIVAALI: Viulukonsertto – Violin Concerto

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Tami Pohjola, viulu

Madetojan sali

Kausikonsertti

13.11.

klo 19:00

SYYSFESTIVAALI: Viulukonsertto – Violin Concerto

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Tami Pohjola, viulu

Madetojan sali

Kausikonsertti

12.11.

klo 19:00

SYYSFESTIVAALI: Luonnotar – Daughter Of Nature

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Helena Juntunen, sopraano

Madetojan sali

Kausikonsertti

08.11.

klo 15:00

Pyhän Tuomaan Kirkko

  • Vapaa pääsy

Tulindbergin sali

  • Vapaa pääsy

06.11.

klo 19:30

Tulindbergin sali

  • Vapaa pääsy

05.11.

klo 19:00

Ritmos Latinos

Jere Laukkanen, kapellimestari
Laritza Silverio Rojas
Evelio Galan
Kalevi Louhivuori, trumpetti
Oulu All Star Big Band
Oulu Sinfonia

Madetojan sali

29.10.

klo 19:00

Ääni ja vimma – Sound And Fury

Anna Skryleva, kapellimestari
Heini Kärkkäinen, piano

Madetojan sali

Kausikonsertti

16.10.

klo 19:00

Tšaikovski 4

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Amalie Stalheim, sello

Madetojan sali

Kausikonsertti

15.10.

klo 19:00

Tšaikovski 4 – LOPPUUNMYYTY

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Amalie Stalheim, sello

Madetojan sali

Kausikonsertti

09.10.

klo 10:00

JONG – koululaisnäytös, LOPPUUNMYYTY

Tomas Djupsjöbacka, kapellimestari
Antti Turtiainen, oboe
Sakari Männistö, jonglööri
Oulu Sinfonia

Madetojan sali

08.10.

klo 19:00

JONG

Tomas Djupsjöbacka, kapellimestari
Antti Turtiainen, oboe
Sakari Männistö, jonglööri
Oulu Sinfonia

Madetojan sali

01.10.

klo 19:00

Sorron jälkeen – After Oppression

Eugene Tzigane, kapellimestari
Anna-Liisa Bezrodny, viulu

Madetojan sali

Kausikonsertti

24.09.

klo 19:00

Dances With The Winds

Erkki Lasonpalo, kapellimestari
Niamh McKenna, huilu

Madetojan sali

Kausikonsertti

19.09.

klo 14:00

Tulindbergin sali

  • Vapaa pääsy

18.09.

klo 19:00

Entisten nuorten sävellahja LIVE 2

Johanna Försti
Tony Kakko
Pepe Willberg

Oulu Sinfonia
Jukka Myllys, kapellimestari
Jari Vesa, juontaja

Club Teatria Oulu

10.09.

klo 19:00

Avajaiset – Season Opening

Jukka Iisakkila, kapellimestari
Jan-Erik Gustafsson, sello

Madetojan sali

Kausikonsertti

04.09.

klo 14:00

Pieni päiväsoitto – Puhallinoktetti

Oulu Sinfonian puhallinoktetti

Oulun pääkirjasto, Laituri

  • Vapaa pääsy

03.09.

klo 19:00

Charlie "Bird" Parker 100

Jukka Perko, liidaus ja saksofoni
Toomas Keski-Säntti, piano
Eero Seppä, kontrabasso
Teppo Mäkynen, rummut
Oulu Sinfonia

Madetojan sali

03.09.

klo 14:00

Pieni päiväsoitto – Vaskiyhtye

Oulu Sinfonian vaskiyhtye

Jukka-Pekka Peltoniemi, Eb-kornetti
Thomas Petit, kornetti
Jarmo Väärä, kornetti
Jukka Yletyinen, alttotorvi
Erkki Hirsimäki, tenoritorvi
Jukka Myllys, baritonitorvi
Gustavo Subida, tuuba
Wen Hong Low, bassopasuuna

Oulun pääkirjasto, Laituri

  • Vapaa pääsy

02.09.

klo 15:30

Matalat vasket Kauppahallilla

Oulu Sinfonian matalat vasket

Jukka Myllys, baritonitorvi
Erkki Hirsimäki, baritonitorvi
Wen Hong Low, baritonitorvi
Gustavo Subida
, tuuba

Oulun kauppahalli

  • Vapaa pääsy

02.09.

klo 14:00

Pieni päiväsoitto – Matalat vasket

Oulu Sinfonian matalat vasket

Jukka Myllys, baritonitorvi
Erkki Hirsimäki, baritonitorvi
Wen Hong Low, baritonitorvi
Gustavo Subida
, tuuba

Oulun pääkirjasto, Laituri

  • Vapaa pääsy

30.08.

klo 14:00

Kamarikonsertti: A Virtuous Beginning

Oulu Sinfonian Kamarimuusikot

Madetojan sali

  • Vapaa pääsy

28.08.

klo 16:00

Oulu Sinfonia Afterwork

Oulu Sinfonian puhaltajat
Jaakko Nurila
, kapellimestari

Rotuaarin lava, Oulu (sateen sattuessa Kauppakeskus Valkean lava)

  • Vapaa pääsy

28.08.

klo 12:00

Keskipäivän klassinen

Oulu Sinfonian jouset
Lasse Joamets
ja Mikko Sorri, liidaus

Virtuaalikirkko

27.08.

klo 16:00

Oulu Sinfonia Afterwork

Oulu Sinfonian puhaltajat
Jaakko Nurila
, kapellimestari

Rotuaarin lava, Oulu (sateen sattuessa Kauppakeskus Valkean lava)

  • Vapaa pääsy

21.08.

klo 14:00

Pieni päiväsoitto – Matalat vasket

Oulu Sinfonian matalat vasket

Jukka Myllys, baritonitorvi
Erkki Hirsimäki, baritonitorvi
Wen Hong Low, baritonitorvi
Gustavo Subida
, tuuba

Oulun taidemuseo

  • Vapaa pääsy

21.08.

klo 12:00

Keskipäivän klassinen

Oulu Sinfonian jouset
Lasse Joamets
ja Mikko Sorri, liidaus

Virtuaalikirkko

20.08.

klo 14:00

Pieni päiväsoitto – Vaskiyhtye

Oulu Sinfonian vaskiyhtye

Jukka-Pekka Peltoniemi, Eb-kornetti
Thomas Petit, kornetti
Jarmo Väärä, kornetti
Jukka Yletyinen, alttotorvi
Erkki Hirsimäki, tenoritorvi
Jukka Myllys, baritonitorvi
Gustavo Subida, tuuba
Wen Hong Low, bassopasuuna

Oulun taidemuseo

  • Vapaa pääsy

19.08.

klo 14:00

Pieni päiväsoitto – Puhallinoktetti

Oulu Sinfonian puhallinoktetti

Oulun taidemuseo

  • Vapaa pääsy

13.08.

klo 17:00

Oulu Sinfonia Tasting

Oulu Sinfonian kokoonpanoja

Hupisaarten teatteri, Oulu

  • Vapaa pääsy

07.08.

klo 19:00

Mestarisäveltäjien esikoisklassikot

John Storgårds, kapellimestari
Oulu Sinfonia

Oulu Sinfonian YouTube-kanava

27.02.

klo 19:00

Tarinoita rakkaudesta (O,S)

Rumon Gamba, kapellimestari

Madetojan sali

Kausikonsertti

27.02.

klo 13:30

PERUTTU! Hyvinvointiluento: Minnan Metodit

Minna Tervamäki, tanssija-koreografi

Madetojan sali

20.02.

klo 19:00

Kolmesti Mozart (V)

Thomas Zehetmair, viulu

Oulun Tuomiokirkko

Kausikonsertti

16.02.

klo 14:00

Kamarikonsertti: Kuvajaisia

Oulu Sinfonian Kamarimuusikot

Tulindbergin sali

  • Vapaa pääsy

15.02.

klo 14:00

Kamarikonsertti: Kuvajaisia

Oulu Sinfonian Kamarimuusikot

Syke-talo (Kiiminki)

  • Vapaa pääsy

13.02.

klo 19:00

Chopiniana (O,S)

Eiji Oue, kapellimestari
Ossi Tanner, piano

Madetojan sali

Kausikonsertti

06.02.

klo 19:00

Aikamatkailijat (B)

Johannes Gustavsson, kapellimestari

Madetojan sali

Kausikonsertti

26.01.

klo 14:00

Kamarikonsertti: Musiikin suurlähettiläät

Oulu Sinfonian kamarimuusikot

Madetojan sali

  • Vapaa pääsy

23.01.

klo 19:00

Kamarikonsertti: Musiikin suurlähettiläät

Oulu Sinfonian kamarimuusikot

Kierikkikeskus (Yli-Ii)

  • Vapaa pääsy

19.12.

klo 19:00

Jouluksi kotiin – LOPPUUNMYYTY

Atso Almila, kapellimestari
Inga Söder, laulu
Waltteri Torikka, laulu
Madetojan musiikkilukion tyttökuoro
Pohjankartanon yläasteen kuoro

Madetojan sali

18.12.

klo 19:00

Jouluksi kotiin

Atso Almila, kapellimestari
Inga Söder, laulu
Waltteri Torikka, laulu
Madetojan musiikkilukion tyttökuoro
Pohjankartanon yläasteen kuoro

Madetojan sali

12.12.

klo 19:00

Beethoven 9 (W)

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Suvi Väyrynen, sopraano
Anna Danik, mezzosopraano
Jere Martikainen, tenori
Timo Riihonen, basso
Madetojan musiikkilukion projektikuoro
Oulun kamarikuoro
Tuiran kamarikuoro
Oulu Sinfonia

Madetojan sali

05.12.

klo 19:00

Kuvia kotimaasta (A)

Jessica Cottis, kapellimestari
Alexej Gerassimez, lyömäsoittimet

Madetojan sali

Kausikonsertti

28.11.

klo 19:00

Elämän arvoituksia (A)

Rumon Gamba, kapellimestari
Ilari Angervo, alttoviulu

Madetojan sali

Kausikonsertti

24.11.

klo 14:00

Tulindbergin sali

  • Vapaa pääsy

20.11.

klo 19:00

Z ! (A)

Jukka Iisakkila, kapellimestari
Marzi Nyman, kitara, laulu
Arttu Takalo, lyömäsoittimet
Tero Toivonen, käyrätorvi
Oulu Sinfonia

Madetojan sali

14.11.

klo 19:00

Kelttien kaiut (W)

Jan Söderblom, kapellimestari
Réka Szilvay, viulu

Madetojan sali

Kausikonsertti

07.11.

klo 19:00

We Can Be Heroes

Emilia Hoving, kapellimestari
Sabina Zweiacker, laulu
Orvar Säfström, juonto

Madetojan sali

06.11.

klo 19:00

We Can Be Heroes

Emilia Hoving, kapellimestari
Sabina Zweiacker, laulu
Orvar Säfström, juonto

Madetojan sali

31.10.

klo 19:00

In Paradisum (R)

Risto Joost, kapellimestari
Kaisa Ranta, sopraano
Jaakko Kortekangas, baritoni
Tuiran kamarikuoro

Madetojan sali

Kausikonsertti

20.10.

klo 14:00

Kamarikonsertti – Sinfoninen ajatus

Oulu Sinfonian kamarimuusikot

Madetojan sali

  • Vapaa pääsy

17.10.

klo 19:00

Kultaiset käyrätorvet (W)

Daniel Blendulf, kapellimestari
Tuomo Eerikäinen, käyrätorvi
Jukka Harju, käyrätorvi
Tommi Hyytinen, käyrätorvi
Tero Toivonen, käyrätorvi

Madetojan sali

Kausikonsertti

11.10.

klo 19:00

Mozart-festivaali (Raahe)

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Markku Korhonen, klarinetti

Raahesali (Raahe)

10.10.

klo 19:00

Mozart-festivaali (W)

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Antti Siirala, piano

Madetojan sali

Kausikonsertti

09.10.

klo 19:00

Mozart-festivaali (W)

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Markku Korhonen, klarinetti

Madetojan sali

Kausikonsertti

03.10.

klo 18:00

Ammuu!

Mikk Murdvee, kapellimestari
Hanna-Maija Aarnio,
lehmä – laulu ja kellopeli
Esko Grundström, orkesterisovitukset, basso ja harmonikka
Riikka Helske, hiiri – laulu ja kantele
Essi Putkonen, kissa – laulu, viulu ja lyömäsoittimet
Tero Pajunen, heppa – laulu, kitara, viulu ja lyömäsoittimet
Tomas Takolander, vaari – laulu, piano ja kontrabasso
Heidi Tamper, possu – laulu ja klarinetti
Oulu Sinfonia

Madetojan sali

26.09.

klo 19:00

Kesäöitä (R)

Ville Matvejeff, kapellimestari
Hanna Hipp, mezzosopraano

Madetojan sali

Kausikonsertti

22.09.

klo 14:00

Kamarikonsertti

Oulu Sinfonian kamarimuusikot

Tulinbergin sali

  • Vapaa pääsy

19.09.

klo 19:00

Romantiikan sydämessä

Mihhail Gerts, kapellimestari
Hannu Alasaarela, piano

Madetojan sali

Kausikonsertti

12.09.

klo 19:00

Sankarisooloja (R)

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Daniel Müller-Schott, sello

Madetojan sali

Kausikonsertti

06.09.

klo 19:00

Entisten nuorten sävellahja LIVE!

Heikki Salo
Sami Pitkämö
Emma Salokoski
Virve Rosti
Oulu Sinfonia
Jukka Myllys
, kapellimestari
Jari Vesa
, juontaja

Club Teatria, Oulu

31.05.

klo 19:00

Kansainvälisen Mirjam Helin -laulukilpailun voittajien konsertti

Hannu Lintu, kapellimestari
Radion Sinfoniaorkesteri
Kansainvälisen Mirjam Helin -laulukilpailun voittajat

Madetojan sali

24.05.

klo 18:00

Musii-kissa – LOPPUUNVARATTU

Jukka Myllys, kapellimestari
Katti Matikainen, Silja Sillanpää
Nakkirakki, Ville Mononen

Madetojan sali

21.05.

klo 19:00

Nuoret solistit

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Lilja Haatainen, viulu
Jenni Hietala, laulu (sopraano)
Iida Lappi, huilu
Iida Lehtonen, laulu (sopraano)
Alli Mankkinen, sello
Arttu Nevala, piano
Eerika Näsänen, piano
Pekka Smolander, sello
Oulu Sinfonia

Madetojan sali

16.05.

klo 19:00

Pojan ihmetorvi

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Charlotte Hellekant, mezzosopraano
Arttu Kataja, baritoni

Madetojan sali

Kausikonsertti

09.05.

klo 19:00

Ikuisuuden kaiut

Erkki Hirsimäki, pasuuna
Christian Lindberg, pasuuna & kapellimestari

Madetojan sali

Kausikonsertti

30.04.

klo 19:00

Vappu!

Minna Pensola, viulu
Antti Tikkanen, viulu
Iiro Rantala, piano

Madetojan sali

25.04.

klo 19:00

Musiikin parantava voima

Eduardo Strausser, kapellimestari
Jean-Efflam Bavouzet, piano

Madetojan sali

Kausikonsertti

18.04.

klo 21:00

Kamarikonsertti

Oulu Sinfonian kamarimuusikot

***

Franz Schubert: Oktetto F-duuri op. 166 D. 803

Madetojan sali

  • Vapaa pääsy

18.04.

klo 19:00

Mozartin Requiem – TOISTAISEKSI LOPPUUNVARATTU

Anja Bihlmaier, kapellimestari
Susanna Andersson, sopraano
Maria Forsström, mezzosopraano
Julian Hubbard, tenori
Oddur Jónsson, baritoni
Oulun Konservatorion projektikuoro

Madetojan sali

Kausikonsertti

11.04.

klo 19:00

Orkesteri taiturina

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Daniel Kharitonov, piano

Madetojan sali

Kausikonsertti

05.04.

klo 19:00

Saksofoni soi!

Eero Lehtimäki, kapellimestari
Jess Gillam, saksofoni

Madetojan sali

Kausikonsertti

04.04.

klo 19:00

Kamarimusiikin ilta: Helmikvintet

Aapo Järvinen, huilu
Antti Turtiainen, oboe
Helmi Malmgren, klarinetti
Topias Kiiskinen, fagotti
Alexis Routley, käyrätorvi

Madetojan sali

28.03.

klo 18:00

TuttiJuttu 2019

Jari Välimäki, kapellimestari
Solisteina konservatorion ja musiikkiluokkien oppilaita
Oulun musiikkiluokkien 6.-luokkalaiset
Oulun musiikkiluokkien 3.–5.-luokkalaisia

Oulun konservatorion pop-/jazz-osaston oppilaiden komppiryhmä:
Joonas Alaräihä
, rummut
Ilkka Pokkinen, basso
Tuuli Tuominen, piano
Mikael Heikkinen, kitara

Madetojan sali

28.02.

klo 19:00

Romantiikan huumaa

Jiří Rožeň, kapellimestari
Esther Yoo, viulu

Madetojan sali

Kausikonsertti

24.02.

klo 14:00

Kamarikonsertti: Different Trains

Oulu Sinfonian kamarimuusikot

Tulindbergin sali

  • Vapaa pääsy

21.02.

klo 19:00

Isabelle & Mozart

Isabelle van Keulen, solisti ja orkesterin johto
Meri-Lapin jousikvartetti
Oulu Sinfonia

Kemin kirkko

14.02.

klo 19:00

Rakkautta ja kaveruutta

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Christel Lee, viulu
Jonathan Roozeman, sello

Madetojan sali

Kausikonsertti

09.02.

klo 15:00

Aave pyykkinarulla

József Hárs, kapellimestari
Tarja Luoma, laulu
Ulla Piispanen, laulu
Matti Tegelman, laulu, kontrabasso ja sähköbasso

Madetojan sali

06.02.

klo 19:00

Egotrippi 25 v + Oulu Sinfonia – LOPPUUNMYYTY

Antti Rissanen, kapellimestari
Egotrippi

Madetojan sali

31.01.

klo 19:00

Trumpetin primadonna

Oliver Zeffman, kapellimestari
Lucienne RenaudinVary, trumpetti

Madetojan sali

Kausikonsertti

24.01.

klo 19:00

Enkelin muistolle

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Guy Braunstein, viulu

Madetojan sali

Kausikonsertti

20.01.

klo 14:00

Kamarikonsertti

Oulu Sinfonian kamarimuusikot

Tulindbergin sali

  • Vapaa pääsy

20.12.

klo 19:00

Jouluksi kotiin – LOPPUUNMYYTY

Jan Söderblom, kapellimestari ja viulu
Helena Juntunen, sopraano
Teuvo Pakkalan ala-asteen lapsikuoro

Madetojan sali

13.12.

klo 19:00

Beethoven 9 – LOPPUUNMYYTY

Eivind Gullberg Jensen, kapellimestari
Mari Eriksmoen, sopraano
Lilli Paasikivi, mezzosopraano
Steve Davislim, tenori
Tuomas Pursio, basso
Madetojan Musiikkilukion projektikuoro

Madetojan sali

06.12.

klo 13:00

6.12.

Taavi Oramo, kapellimestari

Madetojan sali

Kausikonsertti

29.11.

klo 19:00

Płonka & Cottis

Jessica Cottis, kapellimestari
Ewa Płonka, mezzosopraano

Madetojan sali

Kausikonsertti

22.11.

klo 19:00

Ylinen & Gustavsson

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Tuomas Ylinen, sello

Madetojan sali

Kausikonsertti

16.11.

klo 19:00

Bowie in Berlin

Eero Lehtimäki, kapellimestari
Osmo Ikonen, laulu
Inga Söder, laulu

Madetojan sali

15.11.

klo 19:00

Bowie in Berlin

Eero Lehtimäki, kapellimestari
Osmo Ikonen, laulu
Inga Söder, laulu

Madetojan sali

08.11.

klo 19:00

Peltoniemi & Kuusisto

Jaakko Kuusisto, kapellimestari
Jukka-Pekka Peltoniemi, trumpetti

Madetojan sali

Kausikonsertti

01.11.

klo 19:00

The Addams Family in Concert

Ernst van Tiel, kapellimestari
Elokuva: The Addams Family (1993)

Elokuva on tekstitetty suomeksi.

Madetojan sali