Kalenteri  –––––   lokakuu 2020

matiketopelasu

28.10.

29.10.

30.10.

1.10.

2.10.

3.10.

4.10.

5.10.

6.10.

7.10.

8.10.

9.10.

10.10.

11.10.

12.10.

13.10.

14.10.

15.10.

16.10.

17.10.

18.10.

19.10.

20.10.

21.10.

22.10.

23.10.

24.10.

25.10.

26.10.

27.10.

28.10.

29.10.

30.10.

31.10.

1.10.

2.10.

3.10.

4.10.

5.10.

6.10.

7.10.

8.10.

Hae sivustolta

, 03.11.2017 klo 09:00

Ylösnousemus
to 18.1. klo 19:00 Madetojan sali
Johannes Gustavsson, kapellimestari
Mari Palo, sopraano
Tuija Knihtilä, altto
Oulun Hiippakunnan Oratoriokuoro
Cassiopeia
Raimo Paaso ja Kristian Heberg, kuorojen valmennus

Gustav Mahler: Sinfonia nro 2, ”Ylösnousemus”

Venäläinen talvi
to 1.2. klo 19:00 Madetojan sali
Sergey Neller, kapellimestari
Ye-Eun Choi, viulu

Tšaikovsky: Sinfonia nro 1 op. 13
Tšaikovsky: Viulukonsertto op. 35

Oboen lumoa
to 15.2. klo 19:00, Madetojan sali
Eduardo Strausser, kapellimestari
Ramon Ortega Quero, oboe

Giacchino Rossini: William Tell -alkusoitto
John Williams: Oboekonsertto
A. Pasculli: Simpatica ricordi della Traviata
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 5, op.107

Meta4
to 1.3. klo 19:00,Madetojan sali
Jousikvartetti Meta4
Antti Tikkanen, viulu
Minna Pensola, viulu
Atte Kilpeläinen, alttoviulu
Tomas Djupsjöbacka, sello

György Ligeti: Concert Românesc
Dmitri Shostakovits: Jousikvartetto nro 3, op. 73
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 2 op. 36

Laulujen laulut
ke 28.3. klo 19:00, Madetojan sali
Johannes Gustavsson, kapellimestari
Nils Mönkemeyer, alttoviulu
Oulun Hiippakunnan Oratoriokuoro, kuoro
Raimo Paaso, kuoron valmennus

Wolfgang Amadeus Mozart: Ave verum corpus
Paul Hindemith: Trauermusik
Ralph Vaughan-Williams: Flos campi
Maurice Ravel: Pavane pour une infante défunte
Oliver Messiaen: L’ascension

Šostakovitš
to 5.4. klo 19:00, Madetojan sali
Klaus Mäkelä, kapellimestari
Marko Ylönen, sello

Dmitri Šostakovitš: Sellokonsertto nro 1
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 5

Vikingur vierailee
to 12.4. klo 19:00, Madetojan sali
Johannes Gustavsson, kapellimestari
Vikingur Olafsson, piano

Johannes Brahms: Sinfonia nro 3, op. 90
Johannes Brahms: Pianokonsertto nro 1, op. 15

Meri
to 17.5. klo 19:00, Madetojan sali
Johannes Gustavsson, kapellimestari
Christel Lee, viulu

Bela Bartok: Viulukonsertto nro 2
Claude Debussy: Faunin iltapäivä
Claude Debussy: La Mer