Kalenteri  –––––   syyskuu 2019

matiketopelasu

26.09.

27.09.

28.09.

29.09.

30.09.

31.09.

1.09.

2.09.

3.09.

4.09.

5.09.

6.09.

7.09.

8.09.

9.09.

10.09.

11.09.

12.09.

13.09.

14.09.

15.09.

16.09.

17.09.

18.09.

19.09.

20.09.

21.09.

22.09.

23.09.

24.09.

25.09.

26.09.

27.09.

28.09.

29.09.

30.09.

1.09.

2.09.

3.09.

4.09.

5.09.

6.09.

Hae sivustolta

–––––

Tulevat konsertit

Aiemmat konsertit

22.09.

klo 14:00

Kamarikonsertti

Oulu Sinfonian kamarimuusikot

Tulinbergin sali

  • Vapaa pääsy

26.09.

klo 19:00

Kesäöitä (R)

Ville Matvejeff, kapellimestari
Hanna Hipp, mezzosopraano

Madetojan sali

Kausikonsertti

03.10.

klo 18:00

Ammuu!

Mikk Murdvee, kapellimestari
Hanna-Maija Aarnio,
lehmä – laulu ja kellopeli
Esko Grundström, orkesterisovitukset, basso ja harmonikka
Riikka Helske, hiiri – laulu ja kantele
Essi Putkonen, kissa – laulu, viulu ja lyömäsoittimet
Tero Pajunen, heppa – laulu, kitara, viulu ja lyömäsoittimet
Tomas Takolander, vaari – laulu, piano ja kontrabasso
Heidi Tamper, possu – laulu ja klarinetti
Oulu Sinfonia

Madetojan sali

09.10.

klo 19:00

Mozart-festivaali (W)

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Markku Korhonen, klarinetti

Madetojan sali

Kausikonsertti

10.10.

klo 19:00

Mozart-festivaali (W)

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Antti Siirala, piano

Madetojan sali

Kausikonsertti

11.10.

klo 19:00

Mozart-festivaali (Raahe)

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Markku Korhonen, klarinetti

Raahesali (Raahe)

17.10.

klo 19:00

Kultaiset käyrätorvet (W)

Daniel Blendulf, kapellimestari
Tuomo Eerikäinen, käyrätorvi
Jukka Harju, käyrätorvi
Tommi Hyytinen, käyrätorvi
Tero Toivonen, käyrätorvi

Madetojan sali

Kausikonsertti

20.10.

klo 14:00

Kamarikonsertti

Oulu Sinfonian kamarimuusikot

Madetojan sali

  • Vapaa pääsy

31.10.

klo 19:00

In Paradisum (R)

Risto Joost, kapellimestari
Kaisa Ranta, sopraano
Jaakko Kortekangas, baritoni
Tuiran kamarikuoro

Madetojan sali

Kausikonsertti

06.11.

klo 19:00

We Can Be Heroes

Emilia Hoving, kapellimestari
Sabina Zweiacker, laulu
Orvar Säfström, juonto

Madetojan sali

07.11.

klo 19:00

We Can Be Heroes

Emilia Hoving, kapellimestari
Sabina Zweiacker, laulu
Orvar Säfström, juonto

Madetojan sali

14.11.

klo 19:00

Kelttien kaiut (W)

Jan Söderblom, viulu ja kapellimestari
Réka Szilvay, viulu

Madetojan sali

Kausikonsertti

20.11.

klo 19:00

Z ! (A)

Jukka Iisakkila, kapellimestari
Marzi Nyman, kitara, laulu
Arttu Takalo, lyömäsoittimet
Tero Toivonen, käyrätorvi

Madetojan sali

24.11.

klo 14:00

Kamarikonsertti

Oulu Sinfonian kamarimuusikot

Tulindbergin sali

  • Vapaa pääsy

28.11.

klo 19:00

Elämän arvoituksia (A)

Rumon Gamba, kapellimestari
Ilari Angervo, alttoviulu

Madetojan sali

Kausikonsertti

05.12.

klo 19:00

Kuvia kotimaasta (A)

Jessica Cottis, kapellimestari
Alexej Gerassimez, lyömäsoittimet

Madetojan sali

Kausikonsertti

12.12.

klo 19:00

Beethoven 9 (W)

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Suvi Väyrynen, sopraano
Anna Danik, mezzosopraano
Jere Martikainen, tenori
Timo Riihonen, basso

Madetojan sali

18.12.

klo 19:00

Jouluksi kotiin

Atso Almila, kapellimestari
Inga Söder, laulu
Waltteri Torikka, laulu
Pohjankartanon yläasteen kuoro

Madetojan sali

19.12.

klo 19:00

Jouluksi kotiin

Atso Almila, kapellimestari
Inga Söder, laulu
Waltteri Torikka, laulu
Pohjankartanon yläasteen kuoro

Madetojan sali