Kalenteri  –––––   lokakuu 2017

matiketopelasu

25.10.

26.10.

27.10.

28.10.

29.10.

30.10.

1.10.

2.10.

3.10.

4.10.

5.10.

6.10.

7.10.

8.10.

9.10.

10.10.

11.10.

12.10.

13.10.

14.10.

15.10.

16.10.

17.10.

18.10.

19.10.

20.10.

21.10.

22.10.

23.10.

24.10.

25.10.

26.10.

27.10.

28.10.

29.10.

30.10.

31.10.

1.10.

2.10.

3.10.

4.10.

5.10.

Hae sivustolta

Syyskuu

Torstaina 6.9. klo 19 – Madetojan sali
DIPLOMIKONSERTTI
Inka Puhakka, kapellimestari
Anna-Liisa Lindberg, pasuuna
Yhteistyössä Pohjan Sotilassoittokunta
Aarre Merikanto: Olympiafanfaari
Jukka-Pekka Lehto: NOX (ke)
Søren Hyldgaard: Rhapsody borealis
Aulis Sallinen: Palatsirapsodia
John Mackey: Asphalt cocktail

Torstaina 13.9. klo 19 – Madetojan sali
HETKI ON KOITTANUT
Johannes Gustavsson, kapellimestari
Marcus Jupither, baritoni
Richard Wagner: Alkusoitto ja Monologi Die Frist ist um
oopperasta Lentävä Hollantilainen
Jean Sibelius: Kullervon valitus
Jean Sibelius: Lemminkäinen, op. 22

Torstai 20.9. klo 19 – Madetojan sali
AKSELILLA BEETHOVEN—ALMILA
Atso Almila, kapellimestari
Chloë Hanslip, viulu
Ludwig van Beethoven: Coriolanus-alkusoitto op. 62
Kurt Weill: Konsertto viululle ja puhaltimille, op. 12
Leevi Madetoja: Pieni sarja, op. 12
Atso Almila: Sinfonia nro 3

Sunnuntaina 23.9. klo 14 – Madetojan salin lava
Kamarisunnuntai I
Georg Friedrich Händel: Passagalia viululle ja sellolle g-molli sov. Johan Halvorsen
Franz Schubert: Trio viululle alttoviululle ja sellolle B-duuri, D.417
Béla Bartók: Unkarilaisia kansanlauluja, For children – pianoteoksesta viululle ja sellolle sov. Karl Kraeuter
Ernst von Dohnányi: Pianokvintetto nro 1 c-molli, op. 1

Torstai 27.9. klo 18 – Madetojan sali
Perjantai 28.9. klo 10 – Oulunsalo-talo
UNISSAKÄVELIJÄN VIIDAKKOSEIKKAILU
Dalia Stasevska, kapellimestari
Siina Hirvonen & Sami Vartiainen
Oulunsalon kirkonkylän ala-asteen kuoro, valm. Outi-Mari Karppinen

 

Lokakuu

Torstai 4.10.2012 klo 19 – Madetojan sali
LEEVI 125
Markus Lehtinen, kapellimestari
Juhana Ritakorpi, sello
Leevi Madetoja: Šakkipelisarja, op. 5
Leevi Madetoja: Lyyrinen sarja, op. 51
Leevi Madetoja: Sinfonia nro 3 A-duuri, op. 55

Torstai 11.10 klo 19 – Madetojan sali
MAAN LAULU
Oulun konservatorion 60-vuotisjuhla
Anna-Maria Helsing, kapellimestari
Monica Groop, mezzosopraano
Daniel Johansson, tenori, solisti vaihtunut
Gustav Mahler: Das Lied von der Erde, sov. Jonas Forssell

Torstai 18.10. klo 19 – Madetojan sali
KUUDELLA KIELELLÄ KAHDESSA MAASSA
Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari
Timo Korhonen, kitara
Kimmo Hakola: Kitarakonsertto
Toshio Hosokawa: Blossoming II
Toshio Hosokawa: Kitarakonsertto Voyage IX ’Awakening’
Jean Sibelius: Sinfonia nro 7 C-duuri, op. 105

 

Marraskuu

Torstai 1.11. klo 19 – Madetojan sali
SYDÄMIIN SOITETUT
Luke Dollman, kapellimestari
Miina-Liisa Värelä, sopraano
Kouta Räsänen, basso, solisti vaihtunut
Arvo Pärt: Cantus Benjamin Brittenin muistolle
Joseph Haydn: Sinfonia nro 44 e-molli, Hob. 1:44, “Trauer”
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 14, op. 135

Torstai 8.11. klo 19 – Madetojan sali
VALOA KOHTI
Johannes Gustavsson, kapellimestari
Håkan Hardenberger, trumpetti
Tobias Broström: Lucernaris (Trumpettikonsertto)
Jean Sibelius: Sinfonia nro 2 D-duuri, op. 43

Sunnuntai 11.11. klo 14 – Tulindbergin sali
Kamarisunnuntai II
Johannes Brahms: Neljä vakavaa laulua Op. 121
Nadia Demnati, bassopasuuna
Henna Linko, piano
Sergei Prokofiev: sonaatti sellolle ja pianolle Op. 119, C-duuri
Riina Salminen, sello
Henna Linko, piano
Franz Schubert: Jousikvintetto D 956 - op. post. 163, C-duuri
Austra Steke, viulu
Anita Virkkala, viulu
Johanna Tuikka, alttoviulu
Riina Salminen, sello
Juhana Ritakorpi, sello

Torstai 15.11. klo 19 – Madetojan sali
VUOLASTA VENÄLÄISTÄ
Anna-Maria Helsing, kapellimestari
Valeria Resjan, piano
Sergei Rahmaninov: Pianokonsertto nro 2 c-molli, op. 18
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 e-molli, op. 64

Torstai 22.11. klo 19 – Madetojan sali
ROMEO JA JULIA
Jaakko Kuusisto, kapellimestari
Essi Wuorela, laulusolisti
Hannu Lepola, laulusolisti
Leonard Bernstein: Candide-alkusoitto
Pjotr Tšaikovski: Orkesterisarja baletista Pähkinänsärkijä
Sergei Prokofjev: Osia baletista Romeo ja Julia
Leonard Bernstein: Osia West Side Story -musikaalista

Perjantai 30.11 klo 19 – Madetojan sali
Pirates of the Caribbean - Mustan helmen kirous
Timothy Redmond, kapellimestari

 

jouluKUU

Sunnuntai 9.12. klo 14 – Kaupungintalon juhlasali
Kamarisunnuntai III
Soitinmenot