Hae sivustolta

Tammikuu

Torstai 17.1. klo 19 – Madetojan sali
SÄVELTULIAISIA
Jaakko Kuusisto, kapellimestari
Sergei Malov, viulu
Felix Mendelssohn: Hebridit-alkusoitto, op. 26
Pjotr Tšaikovski: Viulukonsertto D-duuri, op. 35
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 4 A-duuri, op. 90 ”Italialainen”

Torstai 24.1. klo 19 – Madetojan sali
TEMPO DI POLACCA

Anna-Maria Helsing, kapellimestari
Nancy Zhou, viulu
Witold Lutoslawski: Pieni sarja
Henryk Wieniawski: Viulukonsertto nro 2 d-molli, op. 22
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 3, D-duuri, op. 29 ”Puolalainen”

Helmikuu

Sunnuntai 3.2. klo 14 – Tulindbergin sali
Kamarisunnuntai IV
Vapaa pääsy

Torstai 14.2. klo 19 – Madetojan sali
GRIEGIN JALOKIVI
Ari Rasilainen, kapellimestari
Heini Kärkkäinen, piano
Johan Svendsen: Juhlapoloneesi
Edvard Grieg: Pianokonsertto a-molli, op. 16
Johannes Brahms–Arnold Schönberg: Pianokvartetto nro 1 g-molli, op. 25

Torstai 21.2. klo 19 – Oulun kaupungintalon juhlasali
SINFONIA NELJÄSSÄ PÄIVÄSSÄ
Juha Kangas, kapellimestari
J.S. Bach: Orkesterisarja nro 1 C-duuri, BWV 1066
Einojuhani Rautavaara: Into the Heart of Light, Canto V
W.A. Mozart: Sinfonia nro 36 C-duuri, K. 425 "Linziläinen"

Maaliskuu

Perjantai 1.3. klo 19 – Madetojan sali
Sunnuntai 3.3. klo 17 – Musiikkitalo, Helsinki
SAVONLINNAN OOPPERAJUHLAT VIERAILEE
Jari Hämäläinen, kapellimestari
Oopperajuhlien solisteja

Torstai 14.3. klo 13 – Oulun tuomiokirkko
PLANEETAT
Oulu Sinfonian puhaltajat
Pohjan Sotilassoittokunta
Jaakko Nurila, kapellimestari
Vapaa pääsy

Perjantai 15.3. klo 19 – Madetojan sali
PSYCHO
Oulun Musiikkijuhlien konsertti

Torstai 21.3. klo 18 – Madetojan sali
SATUMAISIA ELÄINLAULUJA
LASTENKONSERTTI
Anna-Maria Helsing, kapellimestari
Satu Sopanen, laulusolisti

Sunnuntai 24.3. klo 16
OULU SINFONIAN KAMARIMUUSIKOT
Oulun Musiikkijuhlien konsertti

Keskiviikko 27.3. klo 19 – Club Teatria
Torstai 28.3. klo 19 – Club Teatria
JESUS CHRIST SUPERSTAR IN CONCERT
Oulun Musiikkijuhlien konsertti
Jaakko Kuusisto, kapellimestari

Huhtikuu

Torstai 4.4. klo 19 – Madetojan sali
SCHUMANN!
Johannes Gustavsson, kapellimestari
Torleif Thedéen, sello
Robert Schumann: Träumerei ja Abendlied
Robert Schumann: Sellokonsertto a-molli, op. 129
Robert Schumann: Sinfonia nro 4 d-molli, op. 120

Torstai 11.4. klo 19 – Madetojan sali
BRITTILÄINEN FANTASIA
Anna-Maria Helsing, kapellimestari
Petteri Iivonen, viulu
Ralph Vaughan Williams: Fantasia on a theme by Thomas Tallis
Benjamin Britten: Viulukonsertto, op. 15
Edward Elgar: Enigma-muunnelmat

Keskiviikko 17.4. klo 18 – Madetojan sali
TUTTI JUTTU
Jari Välimäki, kapellimestari

Torstai 18.4. klo 19 – Madetojan salin lava
Kamarikonsertti

Torstai 25.4. klo 19 – Madetojan sali
KEVÄÄN SOLINAA
Philip Pickett, kapellimestari
Georg Philipp Telemann: Alster-sarja
Georg Friedrich Händel: Vesimusiikki, osia sarjoista 1, 2 ja 3

Tiistai 30.4. klo 18 – Madetojan sali
Voice of Oulu
Oulu Sinfonia & OASBB
Tapio Maunuvaara, kapellimestari
Inga Söder, laulu
Suvi Aalto, laulu
Maya Paakkari, laulu
Niina Kähönen, laulu
Aki Louhela, laulu

Toukokuu

Keskiviikko 8.5. klo 19 – Madetojan sali
BEETHOVENIN KUUDES
Johannes Gustavsson, kapellimestari
Juho Pohjonen, piano
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 4 G-duuri, op. 58
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 6 F-duuri, op. 68

Torstai 16.5. klo 19 – Madetojan sali
MESTARILAULAJA
Anna-Maria Helsing, kapellimestari
Mari Palo, sopraano
Lasse Joamets, viulu
W.A. Mozart: Sinfonia nro 23 D, K.181/162b
W.A. Mozart: Non più. Tutto ascoltai...Non temer, amato bene, K. 490
W.A. Mozart: Adagio viululle ja orkesterille E-duuri, K. 261
W.A. Mozart: Chi sa, chi sa, qual sia, K. 582
W.A. Mozart: Vado, ma dove? Oh Dei!, K. 583
Richard Wagner: Nürnbergin mestarilaulajat: 3. näytöksen Preludi, Kvintetto, Oppipoikien tanssi ja Alkusoitto