Kalenteri  –––––   syyskuu 2017

matiketopelasu

28.09.

29.09.

30.09.

31.09.

1.09.

2.09.

3.09.

4.09.

5.09.

6.09.

7.09.

8.09.

9.09.

10.09.

11.09.

12.09.

13.09.

14.09.

15.09.

16.09.

17.09.

18.09.

19.09.

20.09.

21.09.

22.09.

23.09.

24.09.

25.09.

26.09.

27.09.

28.09.

29.09.

30.09.

1.09.

2.09.

3.09.

4.09.

5.09.

6.09.

7.09.

8.09.

Hae sivustolta

–––––

Aiemmat konsertit

21.09.

klo 19:00

Hetki äärettömyyttä

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Jamie Barton, mezzosopraano

Madetojan sali

Kausikonsertti

17.09.

klo 14:00

Kamarikonsertti

Paula Nurila, oboe
Albert Stupak, hiulu
Lucy Abrams, klarinetti
Lasse Joamets, viulu
Anna Liukkonen, sello
Sanna Smolander, piano

Madetojan salin lava

  • Vapaa pääsy

14.09.

klo 19:00

Oulu Sinfonia 80 vuotta

Case Scaglione, kapellimestari
Jörgen van Rijen, pasuuna

Madetojan sali

Kausikonsertti

Kausikonsertti

11.05.

klo 19:00

Taivaallinen elämä

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Lisa Larsson, sopraano

Madetojan sali

Kausikonsertti

07.05.

klo 14:00

Kamarikonsertti

Anne Somero
Anita Virkkala
Laura Kangas
Riina Salminen
Emma Tessier
Sanna Engström
Susanna Nietula
Anne Seppänen
Sanna Smolander

Madetojan salin lava

  • Vapaa pääsy

06.05.

klo 17:00

NSSS 2017 Gaalakonsertti

NSSS 2017-suurkuoro
Oulu Sinfonia
Jaakko Kuusisto kapellimestari

Ouluhalli

30.04.

klo 15:00

Sonata Sinfonica - LOPPUUNMYYTY

Jukka Myllys, kapellimestari
Tony Kakko, laulu

Madetojan sali

29.04.

klo 18:00

Sonata Sinfonica - LOPPUUNMYYTY

Jukka Myllys, kapellimestari
Tony Kakko, laulu

Madetojan sali

20.04.

klo 19:00

Eroica

József Hárs, kapellimestari
Tuomas Setälä, käyrätorvi

Madetojan sali

Kausikonsertti

12.04.

klo 19:00

Vier Letzte Lieder - LOPPUUNMYYTY

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Soile Isokoski, sopraano

Madetojan sali

Kausikonsertti

09.04.

klo 14:00

Madetojan salin lava

  • Vapaa pääsy

06.04.

klo 18:00

Tutti Juttu 25 vuotta

Jari Välimäki, kapellimestari
Solisteina konservatorion ja musiikkiluokkien oppilaita
Oulun musiikkiluokkien 6.-luokkalaiset

Madetojan sali

30.03.

klo 19:00

Skandimaisemia - LOPPUUNMYYTY

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Håvard Gimse, piano

Madetojan sali

Kausikonsertti

03.03.

klo 18:00

Madetojan sali

02.03.

klo 18:00

Madetojan sali

23.02.

klo 19:00

Tomas & Nicholas

Tomas Djupsjöbacka, sello
Nicholas Daniel, oboe

Kastellin kirkko

Kausikonsertti

16.02.

klo 19:00

Angel of Dusk

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Pontus Grans, kontrabasso

Madetojan sali

Kausikonsertti

02.02.

klo 19:00

Satumainen klarinetti

Eugene Tzigane, kapellimestari
Emil Jonasson, klarinetti

Madetojan sali

Kausikonsertti

29.01.

klo 14:00

Madetojan salin lava

  • Vapaa pääsy

25.01.

klo 19:00

Kotimaiset komeetat

Klaus Mäkelä, kapellimestari
Jonathan Roozeman, sello

Madetojan sali

Kausikonsertti

19.01.

klo 19:00

Elämän virrassa

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Tommi Hakala, baritoni

Madetojan sali

Kausikonsertti

15.12.

klo 19:00

HeBo vierailee

Helena Juntunen, sopraano
Monica Groop, altto
Nico van der Meel, tenori
Jonathan Sells, basso
Collegium Musicale -kamarikuoro (Viro)
Helsingin Barokkiorkesteri
johtaa Aapo Häkkinen

Madetojan sali

09.12.

klo 19:00

Merry Christmas! LOPPUUNMYYTY

Jaakko Kuusisto, kapellimestari
Maria Ylipää & Jukka Nylund, solistit
Oulu All Star Big Band


Madetojan sali

04.12.

klo 14:00

Keskustan seurakuntatalo

01.12.

klo 19:00

Valkyyria - LOPPUUNMYYTY

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Camilla Nylund, sopraano
Mikael Weinius, tenori
Matti Salminen, basso

Minna Lindgren, juontaja

Madetojan sali

Kausikonsertti

24.11.

klo 19:00

Theatron

Erkki Lasonpalo, kapellimestari
Patrik Raab & Johan Bridger, lyömäsoittimet

Madetojan sali

Kausikonsertti

20.11.

klo 14:00

Lumo-valofestivaalin kamarikonsertti

Lasse Joamets, viulu
Nadya Pugacheva, viulu
Liina Räikkönen, viulu
Anniina Matinlassi, alttoviulu
Susanna Nietula, alttoviulu
Juho Nissi, sello
Juhana Ritakorpi, sello
Emma Tessier, huilu
Matti Kettunen, oboe
Fàtima Boix Cantó, klarinetti
Ann-Louise Wägar, fagotti
Jukka-Pekka Peltoniemi, flyygelitorvi
Sakari Suoninen, flyygelitorvi
Pasi Salminen, käyrätorvi
Erkki Hirsimäki, pasuuna
Gustavo Subida, tuuba
Henna Linko, piano
Matti Kantola, valotekniikka

Madetojan salin lava

  • Vapaa pääsy

18.11.

klo 19:00

SAGAS – Orchestral Fantasy Music - LOPPUUNMYYTY

Edward Ananian-Cooper, kapellimestari
Sabina Zweiacker, laulu
Orvar Säfström, juonto
Oulun Ammattikorkeakoulun kamarikuoro

Madetojan sali

17.11.

klo 19:00

SAGAS – Orchestral Fantasy Music - LOPPUUNMYYTY

Edward Ananian-Cooper, kapellimestari
Sabina Zweiacker, laulu
Orvar Säfström, juonto
Oulun Ammattikorkeakoulun kamarikuoro

Madetojan sali

10.11.

klo 19:00

Johannes Angelos

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Olli Mustonen, piano

Madetojan sali

Kausikonsertti

03.11.

klo 19:00

Gloria

Nils Schweckendiek, kapellimestari
Anna-Kristiina Kaappola, sopraano
Kanttorikuoro  
Oulun Hiippakunnan Oratoriokuoro
Tuiran kamarikuoro
Raimo Paaso ja Risto Laitinen, kuorojen valmennus

Madetojan sali

Kausikonsertti

02.11.

klo 19:00

Arctic Phil vierailee

Christian Lindberg, kapellimestari
Benjamin Schmid, viulu

Madetojan sali

Kausikonsertti

20.10.

klo 19:00

Sarah Chang - LOPPUUNMYYTY

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Sarah Chang, viulu

Madetojan sali

Kausikonsertti

13.10.

klo 19:00

Terveiset Italiasta - LOPPUUNMYYTY

Dalia Stasevska, kapellimestari
Julian Steckel, sello

Madetojan sali

Kausikonsertti

06.10.

klo 18:00

Madetojan sali

02.10.

klo 14:00

Madetojan salin lava

  • Vapaa pääsy

30.09.

klo 19:00

Runoilijan tie

Vesa-Matti Loiri, laulu
Peter Lerche, kitara
Esa Heikkilä, kapellimestari

Madetojan sali

29.09.

klo 19:00

Runoilijan tie

Vesa-Matti Loiri, laulu
Peter Lerche, kitara
Esa Heikkilä, kapellimestari

Madetojan sali

22.09.

klo 19:00

Salaisia lauluja

Leo McFall, kapellimestari
Anni Kuusimäki, harppu

Madetojan sali

Kausikonsertti

15.09.

klo 19:00

Brahms ja muut mestarit - LOPPUUNMYYTY

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Lasse Joamets, viulu

Madetojan sali

Kausikonsertti

09.09.

klo 10:00

Uppo-Nalle löytää ystävän

Andres Kaljuste, kapellimestari
Anna-Kaisa Järvi, ohjaus
Jarkko Lehmus, koreografia
Rooleissa: Antti Annola, Sari Hourula, Jussi Juola, Jenni Kinnunen, Tuomo Rahko, Aki Saarela ja Petteri Turunen

Kyösti Haatanen: Uppo-Nalle löytää ystävän

Madetojan sali

08.09.

klo 18:00

Uppo-Nalle löytää ystävän

Andres Kaljuste, kapellimestari
Anna-Kaisa Järvi, ohjaus
Jarkko Lehmus, koreografia
Rooleissa: Antti Annola, Sari Hourula, Jussi Juola, Jenni Kinnunen, Tuomo Rahko, Aki Saarela ja Petteri Turunen

Kyösti Haatanen: Uppo-Nalle löytää ystävän

Madetojan sali

27.08.

klo 19:00

Poliisin päivän hyväntekeväisyyskonsertti

Markus Lehtinen, kapellimestari
Petrus Schroderus, tenori
Markus Vaara, piano
Jarmo J. Husso, juontaja


Madetojan sali

12.05.

klo 19:00

Kevät

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Ronald Brautigam, piano

Madetojan sali

Kausikonsertti

04.05.

klo 18:00

Madetojan salin lava ja ravintola Preludi

  • Vapaa pääsy

30.04.

klo 18:00

IGUDESMAN & JOO: BIG Nightmare Music

Aleksey Igudesman, viulu
Hyung-ki Joo, piano

Madetojan sali

21.04.

klo 19:00

Uudesta maailmasta


Eugene Tzigane, kapellimestari
Sebastian Klinger, sello

Madetojan sali

Kausikonsertti

14.04.

klo 19:00

Anun ääni

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Anu Komsi, sopraano

Madetojan sali

Kausikonsertti

07.04.

klo 18:00

Tutti Juttu

Jari Välimäki, kapellimestari
Solisteina konservatorion ja musiikkiluokkien oppilaita
Oulun musiikkiluokkien 6.-luokkalaiset

Madetojan sali

01.04.

klo 19:00

Ihmeellinen huilu


Johannes Gustavsson, kapellimestari
Emma Tessier, huilu

Madetojan sali

Kausikonsertti

24.03.

klo 19:00

Johannes-passio

Jaakko Kuusisto, kapellimestari
Raimo Paaso, kuoron valmennus
Tuuli Takala, sopraano
Jeni Packalén, altto
Simo Mäkinen, tenori
Jussi Salonen, evankelista
Kevin Greenlaw, basso ja Pilatus
Jussi Merikanto, Jeesus

Madetojan sali

23.03.

klo 19:00

Johannes-passio

Jaakko Kuusisto, kapellimestari
Raimo Paaso, kuoron valmennus
Tuuli Takala, sopraano
Jeni Packalén, altto
Simo Mäkinen, tenori
Jussi Salonen, evankelista
Kevin Greenlaw, basso ja Pilatus
Jussi Merikanto, Jeesus

Madetojan sali

18.03.

klo 19:00

Madetojan sali

17.03.

klo 19:00

Madetojan sali

03.03.

klo 19:00

Tulilintu

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Benjamin Schmid, viulu

Madetojan sali

Kausikonsertti

25.02.

klo 19:00

Puhaltajien talvinen tervehdys

Radovan Vlatković, johtaja ja käyrätorvi

Oulu Sinfonian puhaltajia

Oulun Tuomiokirkko

Kausikonsertti

18.02.

klo 19:00

Oulu Sinfonian omat solistit

Leo McFall, kapellimestari
Kreeta-Julia Heikkilä viulu
Juhana Ritakorpi sello
Matti Kettunen oboe
Ann-Louise Wägar fagotti

Madetojan sali

Kausikonsertti

11.02.

klo 19:00

La Traviata tunnissa - LOPPUUNMYYTY

Markus Lehtinen, kapellimestari
Minna Lindgren, selostaja
Marie Fajtova, sopraano
Davide Giusti, tenori
Sauli Tiilikainen, baritoni

Madetojan sali

Kausikonsertti

04.02.

klo 19:00

Barokin parhaat

FiBO - Suomalaisen barokkiorkesterin muusikoita
Antti Tikkanen, viulu ja liidaus
Jussi Seppänen, sello
Pauliina Fred, huilu
Petteri Pitko, cembalo

Madetojan sali

Kausikonsertti

28.01.

klo 19:00

Living Notes

Edward Ananian-Cooper, kapellimestari
Matthew Barley, sello in residence

Madetojan sali

Kausikonsertti

24.01.

klo 14:00

Kamarikonsertti

Oulu Sinfonian muusikot

Madetojan salin lava

  • Vapaa pääsy

22.01.

klo 19:00

Klubi-ilta

Matthew Barley, sello
Oulu Sinfonian muusikoita

Madetojan sali

14.01.

klo 19:00

Kilpailumenestyjät - LOPPUUNMYYTY

James Lowe, kapellimestari
Sibelius-viulukilpailun voittaja Christel Lee

Madetojan sali

Kausikonsertti

14.12.

klo 13:00

Jannen joulu - avoin kenraaliharjoitus

Nadya Pugacheva, 1. viulu
Tiina Kortelainen, 2. viulu
Anna-Maija Rousselle, alttoviulu
Harri Österman, sello
Jenni Hietala, sopraano (OAMK)
Anna Saaritsa, mezzosopraano (OAMK)

Tulindbergin sali

10.12.

klo 19:00

Jannen juhlapäivä - LOPPUUNMYYTY

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Joose Mikkonen, kertoja
Tove Djupsjöbacka, käsikirjoitus
Oulun ammattikorkeakoulun kamarikuoro
Olli Heikkilä, kuoron valmennus

Madetojan sali

Kausikonsertti

09.12.

klo 19:00

Jannen juhlapäivä

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Joose Mikkonen, kertoja
Tove Djupsjöbacka, käsikirjoitus
Oulun ammattikorkeakoulun kamarikuoro
Olli Heikkilä, kuoron valmennus

Raahe

08.12.

klo 19:00

Jannen juhlapäivä

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Joose Mikkonen, kertoja
Tove Djupsjöbacka, käsikirjoitus
Oulun ammattikorkeakoulun kamarikuoro
Olli Heikkilä, kuoron valmennus

Oulun kaupungintalon juhlasali

03.12.

klo 19:00

Pohjoisia kaikuja

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Peter Herresthal, viulu
Jakob Kullberg, sello

Madetojan sali

Kausikonsertti

26.11.

klo 19:00

Suvi Teräsniska - LOPPUUNMYYTY

Jarkko Kiiski, kapellimestari
Suvi Teräsniska, laulu

Madetojan sali

22.11.

klo 14:00

Kamarikonsertti - Omasta maasta

Oulu Sinfonian muusikot

Madetojan salin lava

  • Vapaa pääsy

19.11.

klo 19:00

Oulun ooppera 50 vuotta

Alberto Hold Garrido, kapellimestari
Marjukka Tepponen, sopraano
Tuija Knihtilä, mezzosopraano
Petrus Schroderus, tenori
Matti Salminen, basso
Tuiran kamarikuoro ja Aiolos
Risto Laitinen, kuorojen valmennus

Madetojan sali

12.11.

klo 19:00

Romanttista Rahmaninovia

Ari Rasilainen, kapellimestari
Martin Malmgren, piano

Madetojan sali

Kausikonsertti

05.11.

klo 19:00

Kullervo - LOPPUUNMYYTY

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Mihkel Koldits, kuorojen valmennus
Johanna Rusanen, sopraano
Ville Rusanen, baritoni
Pohjan Laulu  
Haukiputaan mieskuoro

Madetojan sali

Kausikonsertti

31.10.

klo 14:00

Kamarikonsertti

Oulu Sinfonian muusikot

Madetojan salin lava

  • Vapaa pääsy

29.10.

klo 19:00

Oulu Sinfonia Britanniassa

Leo McFall, kapellimestari
Nils Mönkemeyer, alttoviulu

Madetojan sali

Kausikonsertti

15.10.

klo 19:00

Central Park

Fawzi Haimor, kapellimestari
Anna-Liisa Bezrodnyi, viulu

Madetojan sali

Kausikonsertti

09.10.

klo 19:00

Traagisia kohtaloita

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Virpi Räisänen, mezzosopraano

Kulturens hus, Luulaja

08.10.

klo 19:00

Traagisia kohtaloita

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Virpi Räisänen, mezzosopraano

Madetojan sali

Kausikonsertti

01.10.

klo 19:00

Uuden musiikin lokakuu

Risto Joost, kapellimestari
Bram van Sambeek, fagotti

Madetojan sali

Kausikonsertti

27.09.

klo 14:00

Madetojan salin lava

  • Vapaa pääsy

24.09.

klo 19:00

Suomalainen myytti, Jorma Hynninen

Juha Kangas, kapellimestari
Jorma Hynninen, baritoni

Madetojan sali

Kausikonsertti

17.09.

klo 19:00

SCORE – pelimusiikkia, LOPPUUNMYYTY

Erkki Lasonpalo, kapellimestari
Orvar Säfström, juontaja
Sabina Zweiacker, sopraano

Madetojan sali

10.09.

klo 19:00

Cantus Arcticus

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Guro Kleven Hagen, viulu

Madetojan sali

Kausikonsertti

03.09.

klo 18:00

Katti konsertissa

Jukka Myllys, kapellimestari
Katti Matikainen
Nakkirakki
Malva Mäki, käyrätorvi
Matti Mankkinen, viulu

Madetojan sali

22.05.

klo 13:00

Anne Frankin päiväkirja

Mia Huhta, sopraano
Jan Söderblom, kapellimestari

Madetojan sali

20.05.

klo 13:00

Anne Frankin päiväkirja

Mia Huhta, sopraano
Jan Söderblom, kapellimestari

Madetojan sali

13.05.

klo 19:00

Madetojan salin lava ja kahvio

07.05.

klo 19:00

Kevään ääniä

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Benjamin Schmid, viulu

Madetojan sali

Kausikonsertti

04.05.

klo 18:00

Kamarikonsertti

Oulu Sinfonian muusikot

Madetojan salin lava ja ravintola Preludi

  • Vapaa pääsy

30.04.

klo 18:00

Toivo Kärki 100 vuotta

Konsertti loppuunmyyty

Jaakko Kuusisto, kapellimestari
Panu Savolainen, vibrafoni
Teemu Viinikainen, kitara
Jori Huhtala, kontrabasso

Madetojan sali

23.04.

klo 19:00

Kapellimestarikokelaat vierailevat

Johannes Gustavsson, ohjaaja
Atso Almila, seremoniamestari
Sikri Lehko, saksofoni
Kara Koskinen, kapellimestari
Lauri Ahokas, kapellimestari
Jaan Ots, kapellimestari
Edward Ananian-Cooper, kapellimestari

Madetojan sali

Kausikonsertti

15.04.

klo 19:00

Lavalla Camilla Nylund

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Camilla Nylund, sopraano

Madetojan sali

Kausikonsertti

12.04.

klo 14:00

Madetojan salin lava

  • Vapaa pääsy

09.04.

klo 18:00

Tutti Juttu

Jari Välimäki, kapellimestari
Oulun musiikkiluokkien 6.-luokkalaiset

Madetojan sali

01.04.

klo 19:00

Metamorfooseja

Terje Tønnesen, viulisti-johtaja
Kari-Pekka Toivonen, lukija

Madetojan sali

Kausikonsertti

26.03.

klo 19:00

Avec Jontte

Johannes Gustavsson, kapellimestari
John Storgårds, viulu

Madetojan sali

Kausikonsertti

22.03.

klo 15:00

Oulu Sinfonian kamarimuusikot

Albert Stupak huilu
Sara Tilander oboe
Nora Niskanen klarinetti
Ann-Louise Wägar fagotti
Tuomas Setälä käyrätovi

Nadya Pugacheva viulu
Laura Kangas viulu
Emiliano Travasino alttoviulu
Arto Alikoski sello
Terhi Lassila kontrabasso

Jaakko Kuusisto kapellimestari

Oulun taidemuseo (Kasarmintie 9, Oulu)

19.03.

klo 19:00

Sibelius ja Vänskä

Oulu Sinfonia
Osmo Vänskä, kapellimestari
Oulun Kamarikuoro,
Marita Kaakinen, kuoron valmennus

Madetojan sali

13.03.

klo 18:00

Gaalakonsertti – Oulun Musiikkijuhlat 25 vuotta

Soile Isokoski sopraano
Elina Vähälä viulu
Niko Kumpuvaara harmonikka
Jukka Eskola trumpetti

Oulu Sinfonia
Jaakko Kuusisto kapellimestari

Samu Forsblom juontaja

SuperPark Areena